Dlaczego warto biegać?

Endorfiny podczas biegu

Żyjemy w świecie, który nie sprzyja aktywności fizycznej. Większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, poruszamy się głównie samochodami. Używamy naszego ciała w sposób, do którego nie zostało ono przeznaczone. To wszystko powoduje różnego rodzaju schorzenia, w które zapadamy znacznie wcześniej niż zapadali nasi dziadkowie.

Tymczasem wystarczy już niewielka, regularnie podejmowana aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, aby znacząco wpłynąć na ogólny dobrostan naszego organizmu. Wszak korzyści płynące z wysiłku fizycznego są nie do przecenienia, a mnogość obszarów, na które w ten sposób oddziałujemy jest wręcz nieprawdopodobna.

Dlaczego bieganie?

Bieganie jest najłatwiejszym sposobem zadbania o formę. Nie wymaga specjalistycznej infrastruktury i zaawansowania technicznego, a wymagania sprzętowe również nie są wysokie. Właściwie wystarczą wygodne buty, odrobina chęci i można zaczynać swoją przygodę z tym pięknym sportem. Intensywność treningu biegowego można łatwo dostosować do aktualnych możliwości i modyfikować wraz z wzrostem wydolności.

Korzyści płynące z biegania

  • Poprawa wydolności – nie musimy zaczynać od długich wybiegań, czy intensywnych interwałów. Na dobrą sprawę, na początek wystarczy marszobieg, a błyskawicznie zauważymy, że wyjście po schodach na czwarte piętro nagle przestaje nam sprawiać problem. Możemy podejmować większy wysiłek i utrzymywać intensywność przez dłuższy czas.
  • Krążenie – bieganie w umiarkowanym tempie usprawnia pracę serca i powoduje, że na co dzień nasze serce mniej się męczy. Spada tętno spoczynkowe. Nasz najważniejszy mięsień musi wykonać mniej pracy, by dostarczyć do krwioobiegu wymaganą ilość krwi, co w naturalny sposób wydłuży jego pracę.
  • Koncentracja, pamięć – są to towary deficytowe w dzisiejszych czasach. Jesteśmy otoczeni urządzeniami, które negatywnie wpływają na utrzymanie skupienia, ponadto chcemy wykonywać wiele rzeczy jednocześnie. Nasz umysł nie jest stworzony do takiej pracy. Natomiast potrafi znakomicie koncentrować się w trakcie aktywności fizycznej. Ma to podłoże w ewolucji, która przystosowała naszych przodków do zwiększania koncentracji, gdy podnosiło się tętno i musieli uciekać przed niebezpieczeństwem. Dzisiaj zazwyczaj nie musimy uciekać przed groźną zwierzyną ani przed wrogiem chcącym zrobić nam krzywdę. Natomiast wciąż możemy wyostrzać swoje zmysły, poprawiać pamięć i koncentrację. Jak pokazują badania, wystarczy już niewielka regularna aktywność fizyczna, aby ludzie mający na co dzień problem z koncentracją zauważyli zdecydowaną poprawę w tym aspekcie.
  • Samoocena – oczywiście aktywny styl życia prowadzi do zdrowszego i atrakcyjnego wyglądu. To z kolei poprawia samoocenę. Czujemy się bardziej dowartościowani i pozbywamy się kompleksów.
  • Relaks, poprawa stanu psychicznego – nie jest tajemnicą, że najlepszy odpoczynek to odpoczynek aktywny. Podczas aktywności fizycznej w naszym ciele produkowane są endorfiny. Czujemy się dzięki nim szczęśliwsi i odprężeni. Endorfiny powodują również, że uzależniamy się od biegania, bo chcemy po nie sięgać raz za razem. To z kolei jest katalizatorem naszych postępów, bowiem z czasem by sięgać po kolejne pokłady endorfin musimy wykonywać coraz większą pracę.

Jak zacząć?

    Buty do biegania
  • Motywacja – ona jest kluczowym elementem. Jeśli nie będziemy tego czuli, trudno będzie nam się zmotywować do założenia butów i wyjścia w zimny deszczowy wieczór.
  • Sprzęt – zaczynający przygodę z bieganiem nie musi inwestować w sprzęt przesadnie dużo. Wystarczą wygodne buty i ubranie odprowadzające wilgoć. Ważne, żeby stopa w butach czuła się komfortowo i żeby nie były zbyt małe. Warto kupić nawet buty o pół numeru większe niż zazwyczaj. Koszulka i spodenki powinny oddychać i odprowadzać wilgoć. Dzięki temu będziemy czuć większy komfort niż gdy zimna i mokra koszulka przykleja nam się do pleców. Na zegarki monitorujące aktywność i zaawansowane buty przyjdzie czas, gdy złapiemy bakcyla i będziemy pokonywać znaczne dystanse.
  • Plan dnia – warto z wyprzedzeniem układać swój dzień pod kątem biegania. Jeśli decyzję o pójściu biegać o konkretnej porze podejmiemy dużo wcześniej, wtedy trudniej będzie nam zrezygnować z wyjścia na trening. A chwile, gdy nie będziemy mieli najmniejszej ochoty ruszyć się z domu na pewno się przydarzą. Bez uprzedniego planu, czekając na rozwój dnia zawsze będzie coś ważniejszego akurat w tej chwili i koniec końców może nam zabraknąć doby.
  • Odżywianie – niezwykle istotna kwestia w kontekście biegania. Po pierwsze, musimy zadbać o odpowiednie żywienie przed treningiem, aby wybiec na niego z energią i lekkością. Po drugie, jeśli trening będzie długi, nie zapominajmy o dawce energii czy łyku wody w jego trakcie. Po trzecie, jeśli chcemy, aby trening przynosił zadowalające rezultaty, pamiętajmy o uzupełnianiu kalorii możliwie szybko po jego zakończeniu. To wtedy organizm najbardziej potrzebuje uzupełnienia energii i najefektywniej korzysta z dostarczonych mu wartości odżywczych

To tylko część korzyści płynących z biegania. Jest to sport absolutnie demokratyczny, dostępny dla każdego i nikogo nie wykluczający. Początki bywają trudne, ale efekty zauważalne są błyskawicznie.