Debiuty na trasie biegu

Debiut w biegu

Chcesz wziąć udział w biegu, ale nie wiesz, jak się zapisać? Gdzie szukać biegów? Jak zapisać się na zawody i o czym trzeba pamiętać wybierając się na start naszych pierwszych biegowych zmagań? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które pomogą ci się do nich przygotować.

Co roku w całej Polsce organizowane są setki zróżnicowanych biegów. Każdy, bez względu na poziom zaawansowania, znajdzie coś dla siebie. Do wyboru jest wiele dystansów w bardzo zróżnicowanych okolicznościach przyrody. Ale jak najłatwiej znaleźć bieg w naszej okolicy albo najlepiej dostosowany do naszych preferencji?

Kalendarz biegowy

Najłatwiej będzie po prostu wejść na stronę kalendarzbiegowy.pl, gdzie w wygodny sposób wyszukamy zawody w odpowiadającej nam lokalizacji, w dystansie będącym w naszym zasięgu i w terenie, w jakim czujemy się najlepiej. Kalendarz jest aktualizowany na bieżąco i kolejne biegi pojawiają się w nim niedługo po ogłoszeniu ich terminów.

Zapis na bieg

Do większości biegów możemy zapisać się online. Najczęściej musimy w tym celu wejść na stronę organizatora, znaleźć interesujące nas zawody, a następnie wypełnić wymagany formularz startowy. Zazwyczaj są to podstawowe dane osobowe, które pozwolą na naszą identyfikację, a także stosowna deklaracja, w której oświadczamy, że jesteśmy w dobrym zdrowiu, nie zagrażającym naszemu bezpieczeństwu. Zdecydowana większość biegów wymaga też uiszczenia niewielkiej opłaty startowej. Warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować daty, w których spełniać trzeba formalności. Zazwyczaj w przypadku braku wpłaty w terminie, jesteśmy wykreśleni z listy uczestników.

Odbiór pakietów startowych

Jeśli zapis powiódł się, kolejnym krokiem będzie odbiór pakietu startowego. Gotowe pakiety odbierać można tuż przed biegiem lub w sam dzień biegu, jeśli ten startuje nieco później. Aby uniknąć nerwówki warto jednak uzbroić się w pakiet już dzień wcześniej, o ile oczywiście jest to możliwe. Często wiąże się to z długim oczekiwaniem w kolejkach, a czas ten lepiej poświęcić już na przygotowanie do samego biegu. Choćby na przeprowadzenie solidnej rozgrzewki. W skład pakietów wchodzi przede wszystkim numer startowy z czytnikiem czasu (czasem czytnik jest osobno, wtedy należy go przypiąć do buta lub odzieży, a po biegu oddać). W zależności od wielkości biegów i wysokości startowego skład pakietów jest zróżnicowany. Często organizator dorzuca koszulkę, drobny gadżet czy przekąskę, którą możemy zjeść w trakcie biegu.

Numer i pomiar czasu

Pomiar czasu zazwyczaj odbywa się za pomocą systemu RFID, który sczytuje nasz wynik dzięki chipowi przyklejonemu do numeru startowego lub przyczepionemu do odzieży. Po zakończonym biegu wyniki są drukowane i wywieszane w miejscu odbywania się zawodów. Lądują też w sieci, a często również są też przesyłane smsami.

Jedzenie i picie

Oczywiście pamiętać trzeba o nawodnieniu i odżywianiu dostosowanym do dystansu, który mamy zamiar przebiec. Warto mieć własny napój, ale na trasie również znajdziemy rozstawione punkty z wodą i izotonikami.

Zdjęcia z zawodów

Dzięki posiadanym numerom, a co za tym idzie łatwością z identyfikacją, możemy również po wybranych biegach znaleźć nasze zdjęcia. Na przykład na stronie fotomaraton.pl, gdzie wystarczy wybrać interesujący nas bieg i wpisać numer startowy, a naszym oczom powinna ukazać się paczka zdjęć, na których uwieczniono nasze zmagania z dystansem i ze zmęczeniem.

Proste? Proste! Nie ma co się bać pierwszego startu. Nawet jeśli nie posiadamy doświadczenia i jesteśmy lekko zagubieni, to społeczność biegaczy jest na tyle otwarta i chętna do pomocy, że zawsze poda dłoń i wesprze debiutanta.