Co jeść i pić w przed, w trakcie i po biegu? Na jakie błędy uważać na treningu i zawodach. Bieganie to sport pozornie prosty, ale w praktyce złożony. Należy poznać podstawowe zasady jakimi się rządzi, aby móc w pełni czerpać z niego przyjemność.
Zdarza się, że nawet doświadczeni biegacze popełniają błędy, które wydają się łatwe do uniknięcia. Bieganie bywa zdradliwe, zwłaszcza jeśli biegamy w niełatwych warunkach atmosferycznych. A skoro tak, to ci mało doświadczeni są narażeni na ewentualne problemy jeszcze bardziej. Jest jednak kilka podstawowych zasad, które w znacznym stopniu zminimalizują ryzyko wystąpienia perturbacji w trakcie biegu.
Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest istotne nie tylko w trakcie wysiłku, ale przez cały dzień. Właściwe nawodnienie organizmu wpływa na jego funkcjonowanie. Jest to tym bardziej ważne, kiedy zmuszamy nasze ciało do intensywnego wysiłku. Zalecenia są różne i mówią o konieczności spożycia od 1,5 do 2,5 litra wody. Oczywiście nie wliczamy w to napojów spożywanych w trakcie treningów. Warto wypić nieco więcej już przed samym biegiem, a następnie regularnie się nawadniać. Przyjmuje się, że pić powinniśmy już mniej więcej po 20 – 30 minutach treningu, jeśli ten ma potrwać co najmniej godzinę. Ważne jest, aby nie czekać z piciem do poczucia pragnienia, gdyż zazwyczaj oznacza to, że jest już za późno i jesteśmy zbyt odwodnieni. W miarę nabywania doświadczenia biegowego sami będziemy w stanie ocenić jak często i ile powinniśmy pić. Trzeba też brać poprawkę na warunki atmosferyczne. To banał, ale im jest cieplej, tym szybciej się odwadniamy i tym częściej powinniśmy uzupełniać płyny.
Na krótsze dystanse zazwyczaj wystarczy woda, ale jeśli przed nami intensywny, długotrwały i wyczerpujący bieg lub trening, powinniśmy zadbać też o uzupełnienie węglowodanów i elektrolitów. W tym celu możemy sięgnąć po napój izotoniczny. Może to być któryś z popularnych izotoników dostępnych w sklepach, ale najlepiej przyrządzić taki napój samodzielnie. Wystarczy woda mineralna, sok z cytryny, odrobina miodu i szczypta soli, a jakość takiego napoju nie będzie odbiegała od tych dostępnych na sklepowych półkach
Z bieganiem jest jak z każdą inną dziedziną życia. Z czasem nabywamy wprawy, poznajemy własny organizm i intuicyjnie diagnozujemy swoje potrzeby. Na wszystko potrzeba czasu, a kluczem jest regularność. Początki bywają niełatwe, ale nie od razu Kraków zbudowano. Wiele ciekawych informacji, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy znajdziemy na portalach takich jak treningbiegacza.pl.
Design by Free Html Templates