W ostatnich latach rośnie moda na uczestnictwo w sportowych imprezach masowych, a wszelkiego rodzaju okolicznościowe biegi czy inne zawody gromadzą coraz większą liczbę uczestników. Sport jest, wobec tego, znakomitym sposobem na łączenie przyjemnego z pożytecznym i świętowanie w atmosferze wzajemnej rywalizacji ważnych wydarzeń historycznych.
Organizatorzy eventów coraz częściej serwują nam właśnie taką ofertę na uczczenie istotnych rocznic, co w porównaniu do znanych nam z przeszłości nudnych i mało angażujących form kultywowania narodowej tradycji jest znacznie atrakcyjniejsze i pozwala na zainteresowanie młodszego, wymagającego odbiorcy.
Sport spełnia bardzo ważną funkcję w rozwiniętych i rozwijających się społeczeństwach. Nie tylko jako sposób dbania o ogólny dobrostan naszego organizmu. Sport buduje tożsamość i jednoczy. Pozwala na integrację i budowanie relacji międzyludzkich. Wspólne uprawianie sportu jest czynnikiem spajającym, mimo tego przecież, że nierozerwalnie łączy się z rywalizacją. Zatem świętowanie ważnych rocznic w atmosferze sportowego święta jest doskonałym sposobem na budowanie narodowej tożsamości.
Elementem, bez którego już wielu z nas nie wyobraża sobie świętowania odzyskania niepodległości 11 listopada jest Bieg Niepodległości w Warszawie. Co roku na starcie stają tysiące biegaczy zawodowców i amatorów, którzy rywalizują na różnych dystansach. Ale 11 listopada biega się nie tylko w stolicy, ale i w wielu mniejszych miastach w całej Polsce. W podobny sposób świętuje się choćby święto Konstytucji 3 maja.
Również poprzez sport postanowiono uświetnić obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W centrum Warszawy zorganizowano pokazowy wyścig, w którym Robert Kubica za kierownicą bolidu F1 ścigał się z pędzącym w motorówce wyścigowej po Wiśle Bartłomiejem Marszałkiem.
Śladem dużych miast idą coraz częściej małe ośrodki i proponują swoim mieszkańcom aktywne świętowania rocznic. Podobnie uczyniono w Legnicy, gdzie obchody rocznicy Bitwy pod Legnicą uświetnił bieg, którego pomysłodawcą było Stowarzyszenie ZAWISZA (Zrzeszenie Aktywności Wszelakiej I Sportów Zdecydowanie Amatorskich). Bieg odbywa się na dystansie półmaratonu, a więc nieco ponad 21 kilometrów, a trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (tutaj można przeczytać w jaki sposób uzyskuje się rzeczony atest). Oznacza to, że jest dokładnie zmierzona, a wynik na niej uzyskany jest wiarygodnym wynikiem w półmaratonie. Trasa zawodów biegnie wzdłuż atrakcyjnych terenów i przecina miejsca, które oddychają historią. Na biegaczy czeka też wiele atrakcji okołobiegowych. Każda z edycji spotykała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników, którzy chwalili organizację i przygotowanie trasy.
Bitwa pod Legnicą miała miejsce w 1241 roku. Najbardziej prawdopodobną i podawaną przez największą liczbę źródeł datą jest 9 kwietnia 1241 roku, choć w przekazach historycznych można natknąć się na informację, że bitwa odbyła się dzień wcześniej. Bitwa była efektem najazdu Mongołów na Polskę. Pod Legnicą wojska mongolskie starły się z połączonymi siłami m.in. rycerstwa śląskiego, Małopolan, Wielkopolan. Jak informują teksty źródłowe, liczebność wojsk po obu stronach była porównywalna, ale Mongołowie wykazali się większym zaawansowaniem taktycznym w bitwie, a ponadto zastosowali broń, jaka w Europie była nieznana, czym zupełnie zaskoczyli oponentów. Bitwa została przegrana z kretesem, a życie stracił schwytany wówczas Henryk II Pobożny. Więcej o Bitwie pod Legnicą pisze Wikipedia.
Design by Free Html Templates